W dzisiejszych czasach, grafika 3D jest wszechobecna i ma zastosowanie w najróżniejszych dziedzinach ludzkiej działalności. Trójwymiarowe efekty specjalne tworzone na potrzeby wysokobudżetowych, hollywoodzkich filmów od ponad 40 lat cieszą nasze oczy. Akompaniują im piękne, fotorealistyczne krajobrazy i drobiazgowo wymodelowane postacie (character design), obecne także w grach video, które już dziś można pomylić z rzeczywistością. Jednak nie tylko segment rozrywkowy korzysta z dobrodziejstw grafiki 3D. Architekci przy użyciu narzędzi CAD (Computer Aided Design) takich jak Solidworks czy AutoCAD, projektują wielkie konstrukcje takie jak mosty, wieżowce, kompleksy przemysłowe czy zespoły budynków, ale nie tylko. W mniejszej skali, projektowanie architektoniczne wspomagane komputerowo pozwala wizualizować poszczególne pomieszczenia, ich układ i rozkład, jak i kompletne wnętrza wraz z umeblowaniem. Także inżynierowie i konstruktorzy na całym świecie projektują różnorakie urządzenia i maszyny, by mogły zostać potem wyprodukowane z nieosiągalną dla ludzkich rąk precyzją. Coraz powszechniejsze są reklamy z użyciem technologii 3D, szczególnie wizualizacje produktowe, a sam rynek jest bardziej konkurencyjny – na czym zyskują klienci.
Szerokie spektrum zastosowań
Wizualizacje jest to specjalny segment rynku 3D w którym najistotniejsza jest wierność materiałowi źródłowemu i jak najdokładniejsze odwzorowanie rzeczywistości.
Ich dwa główne typy to: produktowe i architektoniczne.
Wizualizacje produktowe ukazują dobra konsumenckie przeznaczone do sprzedaży i odgrywają coraz większą rolę w marketingu i reklamie. Jest to na przykład sprzęt elektroniczny, kosmetyki, leki.
Architektoniczne prezentują natomiast budynek zewnątrz lub wewnątrz np. wizualizacje kuchni, łazienki, salonu. Jest to szczególnie ważne przy zdobywaniu inwestorów i klientów, lub dla właścicieli nowego domu chcących zobaczyć propozycje umeblowania.
Kulisy pracy grafika czyli modelowanie 3D
Grafik pracuje tu głównie na planie, schemacie projektowym, dbając o prawidłowość wymiarów i rozłożenia obiektów (np. przycisków na telefonie czy mebli kuchennych), przechodząc od ogółu do szczegółu. Zaczyna swą pracę formując ogólny zarys sceny za pomocą prostych brył takich jak sześciany czy walce.
Potem modeluje detale na większych, głównych obiektach (np. blat czy ekran telefonu) i przechodzi do tych mniejszych, dekoracyjnych lub wymagających więcej szczegółów.
Na porządku dziennym jest także korzystanie z gotowych modeli, np. z katalogu danego producenta mebli celem zaoszczędzenia czasu i pieniędzy.
Teksturowanie i rendering – wizualizacje od zaplecza
Po skończeniu modelowania przychodzi czas na teksturowanie: jest to nakładanie na obiekty materiałów (tj. kolorów i innych właściwości, które definiują jak obiekt wygląda – np. stopień odbicia światła od jego powierzchni), które dzielą się na zwykłe i proceduralne. Zwykłe korzystają z gotowych tekstur (np. zdjęć ziemi, cegieł albo marmuru) a proceduralne są tworzone od zera przez obliczenia matematyczne (np. komputer generuje mapę szumów, tzw. white noise, którą grafik 3D może potem modyfikować – przykładowo zwiększyć rozmycie i skalę dla stworzenia tekstury brudu na podłodze).
Ostatnim, lecz niezwykle ważnym elementem jest rendering, tj. komputer oblicza dokładnie sposób padania światła na wymodelowane obiekty wraz z materiałami, tworząc realistyczny obrazek (render).
Ponadto istnieje możliwość wyrenderowania animacji, jak chociażby wirtualnego spaceru po wizualizacji wnętrza.
Postaw na freelancerów
Nowością na rynku jest coraz powszechniejsza obecność wolnych strzelców, tzw. freelancerów – artystów tworzących i pracujących samodzielnie.
Jest to możliwe dzięki coraz większej mocy obliczeniowej komputerów osobistych i plejadzie darmowych programów, takich jak Blender. Zlecenie np. wizualizacji łazienki freelancerowi będzie tańsze, niż dużemu studiu; pochłonie mniej zasobów, a efekt końcowy nie będzie odbiegał poziomem jakości od efektu pracy większej firmy. Pozytywnie wpływa to na rynek, wprowadzając konkurencję, a także niższe ceny.
Jesteśmy małym zespołem freelancerów, specjalizujących się w wizualizacjach wnętrz i modelowaniu obiektów. Najistotniejsze są dla nas jakość wykonania, zachwycający efekt końcowy i zadowolenie klienta.
Zapraszamy do kontaktu: kontakt@openimage.pl, tel. 721 440 951