Fotorealistyczna wizualizacja – Święty Graal dla wielu miłośników grafiki 3D. Ponoć perfekcja jest nieosiągalna, ale czy to oznacza, że nie warto do niej dążyć? Jakie są sekrety fotorealizmu? Gdzie on ma największe znaczenie?

Czym jest fotorealistyczny obraz?

Fotorealizm oznacza, że komputerowy render jest nie do odróżnienia od rzeczywistości. To bardzo trudne osiągnięcie, wymagające od grafika przekrojowej wiedzy z wielu dziedzin. Jednym z najważniejszych składników jest oświetlenie. Umiejętna gra światłem pozwala zwrócić uwagę na wybrane elementy i zbudować nastrój sceny przy zachowaniu realistycznego wyglądu oświetlanych obiektów.

Design sceny kluczem do sukcesu

Istotny jest też design samej sceny – kolorystyka, a np. w przypadku wizualizacji łazienki umiejętne dobranie mebli i detale takie jak szczoteczka do zębów, wypełniony kosz na pranie, niedbale rzucony ręcznik czy rysy lub drobne przetarcia na meblach – nic nie jest idealne. Wszystko to buduje wiarygodność sceny. Ważny jest też design w kontekście oświetlenia – odpowiednio zaprojektowane położenie i dobrane rodzaje okien, lamp i świateł pozwolą uzyskać realistycznie padające światło i zadowalające rezultaty.

Dlaczego tekstury są ważne

Oczywiście bardzo ważna jest także jakość modeli i tekstur. Przy wizualizacjach optymalizacja nie jest wymagana, bowiem obraz nie będzie obliczany w czasie rzeczywistym, jak w grach, tylko będzie jednorazowo renderowany z uwzględnieniem promieni światła. Nie warto więc oszczędzać na geometrii czy rozdzielczości tekstur, gdyż mają one szczególnie duży wpływ na autentyczność sceny. Zwłaszcza jeśli chodzi nam o drobiazgowe ukazanie modeli – przykładem są wizualizacje mebli 3D. Najlepiej wykorzystać materiały PBR, czyli takie symulujące różne właściwości materiału, jak reflektywność czy metaliczność.

Fotorealizm nie celem samym w sobie

Należy jednak pamiętać o głównej funkcji wizualizacji 3D – reprezentacji wizualnej planu bądź produktu – co oznacza, że fotorealizm nie zawsze jest niezbędny lub pożądany. Jego funkcją może być oczywiście uatrakcyjnienie materiału reklamowego czy efektowna prezentacja produktu, jednak nie zawsze jest on równy estetyce. Czasem celem jest po prostu pokazanie rozłożenia elementów, np. aranżacji wnętrza, czy może kompozycji kolorystycznej. Wszystko zależy od potrzeb klienta i projektu.

Czemu to się opłaca?

Fotorealistyczne wizualizacje są przede wszystkim świetną alternatywą dla dużych i, co za tym idzie, drogich planów zdjęciowych. W przypadku gdy jest potrzeba ukazania wielu wariantów danego elementu, np. kolorów sofy, jest to najczęściej znacznie tańsze rozwiązanie, niż produkcja i fotografowanie tylu iteracji tej samej rzeczy.

Dlatego taka umiejętność grafika jest niezwykle cenna i warta posiadania w swoim „arsenale”. Mimo iż wymagająca dużej ilości kunsztu i wiedzy, to będąca nie do zastąpienia w żaden inny sposób.